p

Τρίτη 24 Μαΐου 2011

NBA: Κλείνει θέση για τους τελικούς το Ντάλας (vid)

Οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν εκ νέου των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 112-105 στην παράταση ύστερα από -άλλη μια- επική ανατροπή και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα ...
έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την πρόκριση τους στους τελικούς του ΝΒΑ μπροστά στο κοινό τους.

Κι όμως η Οκλαχόμα είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και ετοιμαζόταν να ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2 καθώς προηγήθηκε με 15 πόντους (99-84) με λιγότερα απο 5 λεπτά για την λήξη του αγώνα. Ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν άρδην με την αποβολή του Τζέιμς Χάρντεν λόγω φάουλ και οι Μαβς έτρεξαν ένα επικό επιμέρους σκορ 17-2, στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, οι Θάντερ πέτυχαν μόλις 4 πόντους και μοιραία έγινε το 3-1 υπέρ των Τεξανών.